Пясъкоструене оксидиране вградена боя алуминиев знак
Технологията за ситопечат, пясъкоструене, оксидиране и вградена боя е традиционен процес за изработка на знаци. Този тип продукт има сребристо бял външен вид, висока твърдост на повърхността и добра устойчивост на износване. Потокът на процеса е както следва:
Производство на ситопечатни форми/рязане и предпечатна обработка → ситопечат → корозия → щанцоване → премахване на анти-корозионен слой → производство на ярка лента → пясъкоструене → химическо полиране → анодиране → запечатване → вграждане на боя → щанцоване → завършен продукт
① Предварителна обработка
а. Материал за печат: Алуминиевите материали обикновено се избират от полутвърд индустриален чист алуминий като L1Y и L2Y2.
b. Предварителна обработка на алуминиеви плочи: включително механично полиране (или шлайфане с полираща машина, последвано от четкане с полираща машина) и алкално обезмасляване.
След обезмасляване на алуминиевата плоча я измийте в течаща вода и я съхранявайте в резервоар за чиста вода за нанасяне на фоточувствително лепило. Понякога, за да се гарантира, че фоточувствителното лепило може да прилепне добре към алуминиевата плоча, е необходимо да използвате четка с вода, за да го потопите в прах от калциев карбонат (известен също като прах с двойна муха или стар прах) след обезмасляване, изчеткайте ръчно или машинно алуминиевата плоча и след това я почистете за по-късна употреба. След пре-обработка, алуминиевата плоча се вкарва в стелажа и се изсушава за печат.
② Изработка на фотохимични плоскости. Изработката на фотохимични плочи за табели се отнася до процеса, при който ултравиолетовата светлина преминава през изображението и текста върху негативния филм, причинявайки фотохимична реакция на повърхността на алуминиевата плоча, покрита с фоточувствителен залепващ филм. След проявяване и обработка за фиксиране на филма, корозия-формира се модел на устойчив филм.
Фотографското лепило обикновено се състои от филм-образуващи агенти като костно лепило, желатин, лепило от насекоми, протеин, поливинилалкохол и др., които се варят и обработват с вода или етанол като разтворители. След това се добавя подходящо количество фотосенсибилизатор амониев дихромат и ако е необходимо се добавят малко амонячна вода, натриев додецилбензенсулфонат, диметилсулфоксид и други добавки.
Фоточувствителното лепило с поливинил алкохол се използва за защита от корозия на графики и текст.
Приготвеното фоточувствително лепило се нанася равномерно върху повърхността на алуминиевата плоча, като се използват методи като нанасяне, потапяне, пръскане или валцуване. След нагряване и изсушаване под инфрачервена светлина, той се поставя в сандвич с филма и се поставя върху машина за сушене на плочи. След експозиция с висока-живачни лампи под налягане, лампи с кирка, ксенонови лампи, йод-галиеви лампи, лампи с въглен или специализирани източници на ултравиолетова светлина, неосветената част от залепващия филм се изплаква с вода и след това се потапя в разтвор от около 5 ° C на метил виолетова вода за развитие (протеиновото фоточувствително лепило е разработено чрез метод на валцоване на мастило). Някои могат също така да бъдат химически фиксирани в специфични химически разтвори и накрая поставени в кутия с постоянна температура~ Печете при постоянна температура около 2 градуса по Целзий, докато повърхността на платката покафенее. След подходящи ремонти нанесете лепило против насекоми или червен прах (смес от колофон, железен оксид и мастни киселини) към гърба. След като изсъхне, ще корозира.
В днешно време фотохимичното производство на плочи може също директно да прилага вода-сух филм от разтворим фоторезист върху повърхността на предварително обработена алуминиева плоча с помощта на машина за залепване на филм. След UV излагане може да се развие в 1-2gbNa2CO3 воден разтвор, старателно почистен и изсушен след проявяване и след това корозирал.